Tetőszigetelés Tippek

Minden, amit tudni lehet tetőszigetelés témában – a Tető-Plusz Kft. munkatársaitól

Tetőszigetelés télen: az SBS bitumenes lemezek

Nyakunkon a tél, ami manapság már nem jár feltétlenül együtt a gyerekkorunkból ismerős behavazott tájakkal és városokkal – sőt egyre inkább egy szubtrópusi ország klímájához hasonlít az időjárásunk, ahol van esős meg száraz évszak – egy azonban bizonyos: a hideg sem régen, sem most nem marad el!

Ez azonban nem állhatja útját a tetőszigetelési munkáknak, pláne, ha ebben az időszakban derül ki, hogy a régóta halogatott – esetleg meglepetésszerűen bekövetkező – tetőszigetelés felújítás már nem tűr halasztást.

Lehetséges-e ezek után a téli, hideg időjárási körümények közötti tetőszigetelési munka ?

Nos, a válasz egyértelműen igen. Ha a zord körülmények – hideg idő, köd, reggeli fagyok – nem járnak együtt komoly mennyiségű csapadékkal (vastag hótakaró vagy több napos eső) akkor a tetőszigetelés problémamentesen elvégezhető.

Erre az ad lehetőséget, hogy a gépkocsiknál bevett nyári gumi – téli gumi tematikához hasonlóan a manapság tetőszigetelés kivitelezéshez használatos bitumenes szigetelő lemezek is nyári, illetve téli kivitelben kerülnek forgalomba. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a bitumen alapú szigetelő lemezek különféle műanyagszármazékokkal, úgynevezett modifikátorokkal vannak ellátva. A nyári körülményeknek megfelelő bitumenes lemezek ataktikus polipropilén, rövidítve: APP, a téli típusúak pedig sztirol-butadién-sztirol, rövidítve: SBS adalékanyagot kapnak a gyártás során. Ennek következtében a nyári, APP modifikált bitumenes lemezek alapvetően keményebbek, hiszen a meleg, nyári időjárás hatására lágyulnak „üzemi” hőmérsékletre, míg a téli, SBS modifikált bitumenes lemezek eleve lágyabbak, gumiszerűbbek, és a téli hideg hatására nyerik el a beépítéshez szükséges állapotukat a tetőszigetelés során.

SBS bitumenes lemezek bonyolult tetőszigetelési csomópontokhoz is

Mivel téli, hideg időjárásra lett tervezve, emiatt fokozottan megfelelnek a problémásabb, sok pepecselést és aprómunkát megkívánó tetőszigetelési csomópontok kialakításához is. Ennek ellenére – különösen hideg, 0 C alatti hőmérséklet esetén – érdemes ezeket szigetelőanyagokat is, amennyiben lehetőség van rá, zárt helyen, temperált hőmérsékletű helyiségben elhelyezni.

Tetőszigetelés nagy hidegben: a melegítési eljárás

Ha erre nem nyílik mód, vagy a tetőszigetelés célterülete azt nem engedi meg – pl. a cégünk által 2005-2006 telén kivitelezett, mintegy 22.000 m2 összfelületű csarnoképület tetőszigetelése közben meglévő -5-10 C esetén – úgy az általunk is alkalmazott melegítési eljárás lehet célravezető a tetőszigetelés munkái során. Ekkor a hatalmas tetőfelület egy kijelölt pontján a tekercses kiszerelésű bitumenes szigetelőanyagokat szellősen, de egymáshoz viszonylag közel, álló helyzetben elhelyezve, majd fóliatakarással ellátva és gázpalackos betáplálású hőlégfúvók használatával tudtuk „üzemi” hőmérsékleten tartani, így könnyítve meg még jobban a biztonságos és tartós eredmény elérését.

SBS lemez használat nyáron

Mindezek mellett az SBS lemezek nyári használata sem elvetélt ötlet. Különösen a nagy magasságú függőleges pincefalak szigetelésekor jön jól ez a típus, hiszen lágyabb mivolta miatt sokkal jobb tapadási mutatókkal rendelkezik, ezáltal biztosít tartósabb megoldást ezen a kiemelten nagy szakértelmet megkívánó területen.

Legyen szó tehát új vagy régi tetőről, esetleg pincéről vagy egyéb alépítményről, az igazán hosszú távra szóló, megbízható és garantáltan beázásmentes szigetelési megoldás érdekében az októbertől márciusig tartó időszakban az SBS modifikált bitumenes szigetelő lemez a megfelelő választás a szigetelési munkákhoz. A termékkínálatról és kivitelezési tanácsokról cégünk weboldalán a fenti linken talál információkat